| Length To Fork Face | 9.9 ft in (3017.52 mm) |
| Overall Width | 3.7 ft in (1127.76 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.04 ft in (2145 mm) |
| Wheelbase | 4.5 ft in (1371.6 mm) |
| Ground Clearance | 3.55 in (90 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.56 ft in (1998 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 11.06 ft in (3370 mm) |
| Turning Radius | 5.1 ft in (1554.48 mm) |
| Mast Tip Forward | 5.5 degrees |
| Mast Tip Rear | 6.5 degrees |
| Max Fork Spread | 41.54 in (1055 mm) |
| Lower Speed | _ - (19.2 m/min) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 3527.4 lb (1600 kg) |
| Lift Speed | _ - (16.8 m/min) |
| Power | 11.6 hp (8.6 kw) |
| Fuel Type | battery |
| Operating Weight | 6878.5 lb (3120 kg) |
| Tire Type | front 18x7-8 rear 15x4.5-8 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 8.7 mph (14 km/h) |
| Voltage | 48 V |
| Travel Speed | 10 mph (16 km/h) |
| Lift Capacity At Max - Reach | 3527.4 lb (1600 kg) |
| Drawbar Pull Force | 1686.1 lb (7.5 kN) |
| Pressure | 2610.7 psi (18000 kPa) |