| Length To Fork Face | 6.7 ft in (2042.16 mm) |
| Overall Width | 3.1 ft in (944.88 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.6 ft in (2011.68 mm) |
| Wheelbase | 4.1 ft in (1249.68 mm) |
| Ground Clearance | 3.55 in (90 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.56 ft in (1998 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 0.4 ft in (121.92 mm) |
| Turning Radius | 5.5 ft in (1676.4 mm) |
| Mast Tip Forward | 6.5 degrees |
| Mast Tip Rear | 6.5 degrees |
| Max Fork Spread | 41.54 in (1055 mm) |
| Lower Speed | _ - (19.8 m/min) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 4409.25 lb (2000 kg) |
| Lift Speed | _ - (15 m/min) |
| Power | 11.6 hp (8.6 kw) |
| Fuel Type | battery |
| Operating Weight | 7650.1 lb (3470 kg) |
| Tire Type | front 200/50-10 rear 15x4.5-8 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 8.1 mph (13 km/h) |
| Lift Capacity At Max - Height | 4409.3 lb (2000 kg) |
| Travel Speed | 9.4 mph (15 km/h) |
| Drawbar Pull Force | 2023.3 lb (9 kN) |
| Pressure | 2610.7 psi (18000 kPa) |