| Length To Fork Face | 7.8 ft in (2377.44 mm) |
| Overall Width | 4.2 ft in (1280.17 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.7 ft in (2042.16 mm) |
| Wheelbase | 4.12 ft in (1252.73 mm) |
| Ground Clearance | 4.73 in (120 mm) |
| Turning Radius | 6.11 ft in (1862.33 mm) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 4409.25 lb (2000 kg) |
| Power | 11.6 hp (8.6 kw) |
| Operating Weight | 8818.5 lb (4000 kg) |
| Tire Type | Super-elastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Lift Capacity At Max - Height | 4409.3 lb (2000 kg) |
| Travel Speed | 8.7 mph (14 km/h) |
| Drawbar Pull Force | 3147.4 lb (14 kN) |