| Length To Fork Face | 8.2 ft in (2499.36 mm) |
| Overall Width | 4.2 ft in (1280.17 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.4 ft in (2255.52 mm) |
| Wheelbase | 5.9 ft in (1798.32 mm) |
| Ground Clearance | 4.14 in (105 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.11 ft in (2165 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Fork Carriage Width | 3.7 in (93.98 mm) |
| Overall Length | 11.12 ft in (3389.38 mm) |
| Turning Radius | 7.1 ft in (2164.08 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Max Fork Spread | 41.74 in (1060 mm) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | _ - (15 m/min) |
| Load Capacity | 6613.87 lb (3000 kg) |
| Power | 34.1 hp (25.4 kw) |
| Fuel Type | battery |
| Operating Weight | 11574.3 lb (5250 kg) |
| Tire Type | front 23x9-10 rear 18x7-8 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 8.7 mph (14 km/h) |
| Lift Capacity At Max - Height | 6613.9 lb (3000 kg) |
| Travel Speed | 11.9 mph (19 km/h) |
| Drawbar Pull Force | 3866.8 lb (17.2 kN) |