| Length To Fork Face | 7.8 ft in (2377.44 mm) |
| Overall Width | 4.2 ft in (1280.17 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.7 ft in (2042.16 mm) |
| Wheelbase | 4.12 ft in (1252.73 mm) |
| Ground Clearance | 5 in (127 mm) |
| Fork Carriage Width | 3.5 in (88.9 mm) |
| Overall Length | 11.5 ft in (3505.2 mm) |
| Turning Radius | 6.1 ft in (1859.28 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Load Capacity | 5511.56 lb (2500 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Power | 11.6 hp (8.6 kw) |
| Operating Weight | 9479.9 lb (4300 kg) |
| Tire Type | Super-elastic |
| Number Of Front Wheels | 4 |
| Number Of Rear Wheels | 4 |
| Lift Capacity At Max - Height | 5511.6 lb (2500 kg) |
| Travel Speed | 8.7 mph (14 km/h) |
| Drawbar Pull Force | 4046.6 lb (18 kN) |