| Length To Fork Face | 8.2 ft in (2499.36 mm) |
| Overall Width | 4.41 ft in (1341.12 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.4 ft in (2255.52 mm) |
| Wheelbase | 5.9 ft in (1798.32 mm) |
| Ground Clearance | 4.14 in (105 mm) |
| Overall Length | 11.12 ft in (3389.38 mm) |
| Turning Radius | 7.1 ft in (2164.08 mm) |
| Fork Carriage Width | 3.7 in (93.98 mm) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 7716.18 lb (3500 kg) |
| Power | 34.1 hp (25.4 kw) |
| Operating Weight | 12235.7 lb (5550 kg) |
| Tire Type | Super-elastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Lift Capacity At Max - Height | 7716.2 lb (3500 kg) |
| Travel Speed | 11.9 mph (19 km/h) |
| Drawbar Pull Force | 3799.3 lb (16.9 kN) |