| Length W/ Blade | 14.23 ft in (4335 mm) |
| Width Over Tracks | 7.96 ft in (2425 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.31 ft in (2835 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.75 ft in (2360 mm) |
| Ground Clearance | 1.27 ft in (385 mm) |
| Track Gauge | 5.88 ft in (1790 mm) |
| Standard Shoe Size | 25 in (635 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Ground Pressure | 4.69 psi (32.3 kPa) |
| Ground Contact Area | 4645 in2 (3 m2) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA4D107E-1 |
| Gross Power | 107 hp (79.8 kw) |
| Net Power | 105 hp (78.3 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 272 cu in (4.5 L) |
| Aspiration | Turbocharged, air-to-air aftercooled |
| Operating Weight | 21803.8 lb (9890 kg) |
| Fuel Capacity | 51.6 gal (195 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 6.1 gal (23 L) |
| Engine Oil Capacity | 4 gal (15 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 1 gal (3.5 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 35 amps |
| Transmission Type | Dual-path, hydrostatic |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.6 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.6 km/h) |
| Pump Type | Piston-type |
| Relief Valve Pressure | 3983 psi (27461.8 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 26.2 gal/min (99 L/min) |
| Width | 10.7 ft in (3250 mm) |
| Height | 35.9 in (910 mm) |
| Capacity | 3.1 yd3 (2.3 m3) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 17.8 in (450 mm) |