| Track Gauge | 7 ft in (2133.6 mm) |
| Standard Shoe Size | 34 in (863.6 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 46 |
| Ground Contact Area | 8451 in2 (5.46 m2) |
| Track Pitch | 10.5 in (266.7 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Ground Pressure | 4.83 psi (33.31 kPa) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D107E-1 |
| Gross Power | 170 hp (126.8 kw) |
| Net Power | 168 hp (125.3 kw) |
| Power Measured @ | 1850 rpm |
| Displacement | 6.7 cu in (0.2 L) |
| Operating Weight | 34440 lb (15621.8 kg) |
| Fuel Capacity | 103 gal (389.9 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
| Engine Oil Capacity | 7.7 gal (29.2 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 0.3 gal (1.2 L) |
| Powertrain Fluid Capacity | 78.2 gal (296.1 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 7.5 gal (28.4 L) |
| Transmission Type | TORQFLOW |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.4 mph (8.7 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.4 mph (8.7 km/h) |
| Pump Type | Plunger-type |
| Relief Valve Pressure | 2990 psi (20615.4 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 14.5 gal/min (54.9 L/min) |