| Length To Fork Face | 6.71 ft in (2045 mm) |
| Overall Width | 3.63 ft in (1105 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.99 ft in (2129 mm) |
| Wheelbase | 4.73 ft in (1440 mm) |
| Ground Clearance | 3.71 in (94 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.5 ft in (1980 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 5.53 ft in (1685 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 7 degrees |
| Lower Speed | 98.4 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 4409.25 lb (2000 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 80.7 ft/min (24.6 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Fuel Type | Electric 48V |
| Operating Weight | 7357 lb (3337.1 kg) |
| Tire Type | Superelastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10 mph (16.1 km/h) |