| Length To Fork Face | 8.34 ft in (2540 mm) |
| Overall Width | 4.1 ft in (1248 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.09 ft in (2160 mm) |
| Wheelbase | 5.64 ft in (1719 mm) |
| Ground Clearance | 4.49 in (114 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.09 ft in (2160 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 7.44 ft in (2265 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 6613.87 lb (3000 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 63 ft/min (19.2 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Fuel Type | Electric 80V |
| Operating Weight | 11023.2 lb (5000 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 14 mph (22.6 km/h) |