| Length To Fork Face | 10.71 ft in (3264 mm) |
| Overall Width | 4.67 ft in (1422 mm) |
| Wheelbase | 6.59 ft in (2007 mm) |
| Ground Clearance | 7.01 in (178 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.83 ft in (2691.39 mm) |
| Turning Radius | 9.32 ft in (2838 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 18000 lb (8164.67 kg) |
| Engine Model | GM Vortec V8 |
| Power | 140 hp (104.4 kw) |
| Displacement | 347.9 cu in (5.7 L) |
| Fuel Type | LPG |
| Operating Weight | 24500 lb (11113.1 kg) |
| Tire Type | solid cushion front 28x12x22 rear 22x8x16 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10.1 mph (16.3 km/h) |