| Length To Fork Face | 10.71 ft in (3264 mm) |
| Overall Width | 4.67 ft in (1422 mm) |
| Wheelbase | 6.59 ft in (2007 mm) |
| Ground Clearance | 7.01 in (178 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.83 ft in (2691.39 mm) |
| Max Fork Height | 8.34 ft in (2540 mm) |
| Turning Radius | 10.09 ft in (3073 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 20000 lb (9071.85 kg) |
| Engine Model | GM Vortec V8 |
| Power | 140 hp (104.4 kw) |
| Displacement | 347.9 cu in (5.7 L) |
| Fuel Type | LPG |
| Operating Weight | 26000 lb (11793.5 kg) |
| Tire Type | solid cushion front 28x12x22 rear 22x8x16 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10.1 mph (16.3 km/h) |