| Length To Fork Face | 12.98 ft in (3956 mm) |
| Overall Width | 4.66 ft in (1420 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 8.84 ft in (2692 mm) |
| Wheelbase | 8.17 ft in (2489 mm) |
| Ground Clearance | 7.01 in (178 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.83 ft in (2691.39 mm) |
| Max Fork Height | 7.5 ft in (2286 mm) |
| Turning Radius | 11.5 ft in (3505 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 35000 lb (15875.74 kg) |
| Engine Model | GM Vortec V8 |
| Power | 140 hp (104.4 kw) |
| Displacement | 347.9 cu in (5.7 L) |
| Fuel Type | LPG |
| Operating Weight | 40000 lb (18143.7 kg) |
| Tire Type | solid cushion front 28x16x22 rear 22x8x16 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 8 mph (12.9 km/h) |