| Length To Fork Face | 8.4 ft in (2560.33 mm) |
| Overall Width | 3.9 ft in (1188.72 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.2 ft in (2194.56 mm) |
| Wheelbase | 5.3 ft in (1615.44 mm) |
| Ground Clearance | 7.09 in (180 mm) |
| Overall Length | 12.1 ft in (3688.08 mm) |
| Turning Radius | 7.5 ft in (2286 mm) |
| Fork Carriage Width | 3.5 in (88.9 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 12 degrees |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Power | 47 hp (35 kw) |
| Operating Weight | 8587.1 lb (3895 kg) |
| Tire Type | Super-elastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Lift Capacity At Max - Height | 5511.6 lb (2500 kg) |
| Travel Speed | 12.1 mph (19.4 km/h) |
| Drawbar Pull Force | 3821.8 lb (17 kN) |