| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | QSC 8.3 |
| Gross Power | 245.6 hp (183.1 kw) |
| Fuel Capacity | 105.7 gal (400 L) |
| Max Height @ Max Raise Angle - No Jib | 219.2 ft in (66.8 m) |
| Max Elevating Angle | 80 degrees |
| Transport Length | 26.2 ft in (7985.8 mm) |
| Transport Width | 16.8 ft in (5120.7 mm) |
| Operating Width | 18.7 ft in (5699.8 mm) |
| Ground Clearance | 1.5 ft in (457.2 mm) |
| Tail Swing Radius | 16.7 ft in (5090.2 mm) |