| Length W/ Blade | 37.83 ft in (11530 mm) |
| Width Over Tracks | 12.11 ft in (3690 mm) |
| Height To Top Of Cab | 14.97 ft in (4560 mm) |
| Length Of Track On Ground | 13.75 ft in (4190 mm) |
| Ground Clearance | 2.24 ft in (680 mm) |
| Length W/O Blade | 21.07 ft in (6420 mm) |
| Track Gauge | 9.09 ft in (2770 mm) |
| Standard Shoe Size | 27.96 in (710 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Track Pitch | 12.5 in (317.5 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA8V170 |
| Gross Power | 2682.1 hp (2000 kw) |
| Power Measured @ | 2000 rpm |
| Displacement | 1883.9 cu in (30.9 L) |
| Operating Weight | 201877.3 lb (91570 kg) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 17.3 ft in (5270 mm) |
| Height | 93.4 in (2370 mm) |