| Length W/ Blade | 37.93 ft in (11560 mm) |
| Width Over Tracks | 11.82 ft in (3600 mm) |
| Height To Top Of Cab | 15 ft in (4570 mm) |
| Length Of Track On Ground | 14.33 ft in (4365 mm) |
| Track Gauge | 9.09 ft in (2770 mm) |
| Standard Shoe Size | 27.96 in (710 mm) |
| Ground Pressure | 22.9 psi (157.89 kPa) |
| Ground Contact Area | 9607.39 in2 (6.2 m2) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Shoes Per Side | 40 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Number Of Cylinders | 12 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SDA12V140 |
| Gross Power | 872 hp (650.3 kw) |
| Power Measured @ | 2000 rpm |
| Displacement | 1860.1 cu in (30.5 L) |
| Aspiration | Turbocharged |
| Operating Weight | 220418.2 lb (99980 kg) |
| Fuel Capacity | 441.2 gal (1670 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 78 gal (295 L) |
| Engine Oil Capacity | 32 gal (121 L) |
| Powertrain Fluid Capacity | 55.5 gal (210 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 19.9 gal (75 L) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 7.3 mph (11.6 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 9 mph (14.4 km/h) |
| Pump Type | gear type |
| Relief Valve Pressure | 2987.8 psi (20600 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 67.4 gal/min (255 L/min) |
| Width | 17.3 ft in (5265 mm) |
| Height | 102.8 in (2610 mm) |
| Capacity | 33.5 yd3 (25.6 m3) |
| Cutting Depth | 31.5 in (800 mm) |