| Length Of Track On Ground | 14.33 ft in (4365 mm) |
| Track Gauge | 9.09 ft in (2770 mm) |
| Standard Shoe Size | 31.89 in (810 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA12V140 |
| Displacement | 1861 cu in (30.5 L) |
| Operating Weight | 167639.6 lb (76040 kg) |
| Fuel Capacity | 441.2 gal (1670 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 6.8 mph (10.9 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 8.9 mph (14.3 km/h) |